Fyrtorn H 25 cm dia. 10 cm Kejsarträd 1st. (kejsarträd)

Knegarkampanjen avvecklas

Målarväska travel set Minions - pyssel

Hair & Fashion Maker Trolls - pysselMetallpärla Plattor 13-20 mm silverpläterad 90 st (försilvrad)

Återstoden av föreningens medel kommer enligt stadgarna doneras till verksamhet med liknande syfte.

Medlemmar, sympatisörer och väljare som vill veta mer kan kontakta Jari Söyrinki tel 073 825 5589

Mad Mattr rosa Leklera - pyssel

Glasplatta 8x9 cm Transparent 10 st - glas
Dekorationspapper Dubbelsidigt Oslo 5 30 5x30 5 cm 5 Ark Vivi Gade Design Föreningen Knegarkampanjen Kiruna kallar till extra årsmöte.
Bjällror dia. 9+11 mm 20mix. - metallslöjd
Decoupagepapper 25x35 cm Färgat Durtryck 8 Ark - decoupagepapper
Ängel ängel H 8 cm B 7 cm plywood 4st. djup 0 5 cm På dagordningen: Föreningens framtid.

Valresultatet 2018

Presentbox Dudie RUT Stor Dude Packaging - presentpapperHårspännen 6x60 mm silverpläterad 20 st (försilvrad) - övriga smyckesdelar
I vårt valmanifest skrev vi: ”Den riktiga makten finns inte i kommunfullmäktige. Den riktiga makten finns hos gruvbolagen och förändringen börjar där.”
Dekorationsaskar Fåglar 5 3x5 3x8 cm Vit 12 st (vit) - tjockare papperMetallpärlor Design 8-10 mm Sterlingsilver 2 st (sterlingsilver)Textilfärg 500 ml (svart vit + 28 andra färger) - textilfärg
Knappar Mixade 500 st Playbox - knappar Vi kommer att utvärdera valet, vår verksamhet 2009-2018 och bjuda in medlemmar och sympatisörer från hela landet till ett extra årsmöte i oktober.

Knegarkampanjens kandidater!

Knegarkampanjen ställer upp till val i Kiruna, Gällivare och Pajala kommun.

Det finns inga förtrycka valsedlar och inga listor med kandidater, utan nomineringen har varit öppen.

Textilpennor 6 st Rico (basic & top 100) - tuschpennor & markersKnappar Mix Prickar dia 1 8 cm 9 st Rico - knappar

Akvarellpennor STAEDTLER ergosoft® 36-pack - färgpennor

Nylontråd Elastisk 0 8 mm x 100 m (vit) - elastisk tråd

Kiruna: Jari Söyrinki, gruvarbetare, 35 år

Gällivare: Markus Larsson, VVS-montör, 37 år

Pajala: Tommy Augustsson, lastbilschaufför, 55 år

Pussel A5 15x21 cm 16st. Art2Go - pyssel för barnkalaset

Silikonstämplar Springtime 14x18 cm 1 Ark Viva Decor - silikonstämplar

Magnetisk Rittavla Medium Avengers - pysselArmbandsset Box 26.5 X 25 X 8.2 CM SunnyToys - pyssel

Vi har inga listor med kandidater. En röst på oss kräver en aktiv insats av dig som väljare. Du behöver skriva ”Knegarkampanjen” på en blank valsedel märkt med ”Val till kommunfullmäktige”.

Träplatta till Upphängning 18x22 cm Kejsarträ 1 st (kejsarträd)Pysselset Klistermärken Frost Sense 500-pack - pysselkit för barn

Mail: knegarkampanjen@gmail.com

Träbokstäver N 13 cm MDF 1 st (mdf) - träfigurer & träföremål

Sovpöl NG baby NG Baby (vit grå & blå) - barnsängkläder slhpfo3908-Hem & Inredning

Örebropartiets urspårning

Applikation Trä Fåglar 50x25+40x20 Mix 10 st - dekoration

Markus Allard var en gång en vänsterpartist som tog ställning för rätten att försvara sig mot nazister, även om det skulle inkludera att slå någon på käften, och som blev utesluten.

Pappersremsor till Stjärna Mix 60 st Vivi Gade DesignDesignblock 90s 30 Blad Paper Poetry - designblockPompomer dia. 15-40 mm ca. 75 st. glitter fárger glitter 62gBrush Pen Aqua Brush DUO 36-pack Lyra - tuschpennor & markers

Stickers 15x16 5 cm ca. 29 st. klassiska julfigurer 1arkSkisspennor STAEDTLER Mars Lumograph 24-pack Premium - skisspennorVelourband B 6 mm rosa 10m (rosa) - bandFågelholk av Papier-Maché 10x6 cm 1 st - papier machéPlaydoh Textures And Tools Play-Doh - pyssel

Allard har i Örebro utsett lokalpolitikerna till sin fiende nr 1, upphöjt dem till ett nytt påhittat klasskikt frikopplat från kampen mellan arbetarrörelsen och borgerligheten, och pekar istället ut politikerna som ”folkets” fiende. Allard påstår också att avskaffade politikerarvoden (som Knegarkampanjen också kräver) kan finansiera mycket stora satsningar inom vård, skola, omsorg vilket är rena drömmerier. Örebropartiet driver också frågan om mer nattöppet på krogen. Allard blandar högt och lågt och har sedan länge tappat karta och kompass.

Princess Bedroom Set Disney Princess - pysselSnöre i Konstläder med Krokodilmönster 6 mm x 50 cm RödbrunKlistermärken Fjärilar 4 mixade ark Vivi Gade Design - klistermärkenKnappar Hjärta 2 5 cm 2 st Rico - knappar

Bokstavslampa D Rico - schablonerRitpenna Fineliner Stabilo Pen 68 1 mm STABILO (rød) - tuschpennor & markersKlistermärken Filt Smörblomma 1 Ark Paper Poetry - julpyssel

Allard har tidigare krävt att staten tar på sig att uppfostra nyanlända till ”svenska värderingar” och påstår i artikeln på Ledarsidorna att den svenska migrationspolitiken bara passar ”politikerna”, inte arbetarklassen och inte kapitalet, och antyder att migrationspolitiken skulle vara en politikerattack på ”folket”.

3D Stickers dia. 35 mm tjocklek 5 mm baby 1ark Happy MomentsKlädnypor Mini 2x7 2 cm Furu 10 st (furu) - träfigurer & träföremålApplikation Tyg Katt 11x11 cm Patchwork Family - dekorationLego Förvaringsbox till minifigurer 8 st - barnrumsförvaringFörvaringskorg House Toy Basket Bilar 3-pack Rice - barnrumsförvaringBloomingville Ljusstake Stengods Diameter 14 5 cm Höjd 3 cm Natur

Markus Allard har vid närmare granskning ingenting att komma med när det gäller knegares behov i förhållande till kapitalet och den politiska makten, utan använder sin hemmasnickrade marxism för att skyla över sin egen hemvist som är undersidan av folkhemsideologin och välfärdsromantiken – föraktet för alla som inte ”var här från början” och medlöperiet till kapitalägarna och de borgerliga politiska partierna. Allard verkar tycka att det var bättre förr, han ropar efter ”samhällskontraktet” och handskas lika vårdslös med arvet från Marx som kommunisterna gjorde som snickrade ihop nya beteckningar på löpande band för att skyla över sin egen anslutning till borgarklassen och inpiskandet av arbetarklassens leverans av obetalt arbete och know-how.

Sagaform Top Vas H 18 cm Glas Klar (klar) - vaserStol Disney Cars Disney - barnmöblerLuftbädd stor Form Living - utetextilA Simple Mess Vasto Ljusslinga 3m Multicolour (multi) - vägglampor

Annika B